19 серпня - свято Преображення Господнього

Яблучний Спас

Серпень багатий релігійними святами. У цей місяць відзначається цілих три Спаса, які присвячені дарів природи: Медовий спас , Яблучний і Горіховий. Дані продукти уособлюють збір врожаю і відіграють величезну роль в харчуванні людей.
З усіх спасів люди виділяють саме Яблучний, тому що він багатий прикметами і має різноманітні традиції святкування. Врятував святкується 19 серпня. За православним звичаєм святкування Яблучного спаса збігається з днем Преображення Господнього, а в народному календарі - з проводами літа. До настання урочистості заборонено їсти плоди нового врожаю. Коли починається Яблучний спас, потрібно обов'язково з'їсти яблука та інші фрукти, висвітлені під час літургії. Також яблуками рекомендується пригощати родичів, знайомих, друзів, старців та сиріт. Краще навіть якщо ви спочатку дасте скуштувати яблука або страви з них потребу, а потім спробуєте їх самі.
Так як Яблучний спас збігається з Успенським постом, забороняється вживати м'ясо, масло і молоко. Проте дозволені продукти легко можна замінити грибами, ягодами, фруктами і овочами. До речі, за два тижні Успенського посту тільки 19 серпня можна з'їсти рибу, не боячись порушувати правила утримання. На Яблучний спас ж рекомендується готувати джеми, варення, яблучні пироги і пиріжки, різні десерти.

Як виник Яблучний спас?


Багато свят мають свою легенду, не виняток і Яблучний спас. Історія свята припадає на час, коли Христос готував своїх учнів до майбутніх подій. Існує легенда, що Месія зійшов зі своїми найближчими учнями Іваном, Петром та Яковом на гору Фавор для традиційної молитви. Втомлені апостоли заснули і не застали моменту, коли почалося Преображення Господнього. Вони прокинулися від сяйва - незвичайного світла, який вивчав Христос. Близько вчителя апостоли помітили Іллю і Моїсея, які розмовляли з ним про похід в Єрусалим для здійснення подвигу спокути. Несподівано на гору опустився туман і апостоли почули голос Господа: «Той син мій вибраний, у якому моє благовоління». Учні злякалися, впали ниць і лежали так, поки Ісус не доторкнувся до них. Святий звернувся до них з проханням не розповідати про події, поки не здійсниться кару. Таким чином, учні стали першими людьми, хто усвідомив, що Ісус Син Божий. Це і є приводом до святкування Яблучного спаса.
На Русі врятував став самим відзначається днів літа. В день, коли відзначався Яблучний спас, в селах влаштовували свята, який вихваляли не тільки релігійне свято, але й прихід осіни. Селяни спостерігали за заходом і як тільки сонце порівнювалося з горизонтом, починали співати пісні і вітати один одного.

Яблучний спас: традиції і прикмети


На Другий спас було прийнято пригощати всіх яблуками і звичайно їсти їх самим. Разом з яблуками родичам і друзям можна дарувати сувенірні яблука, текстиль із зображенням фруктів. Яблуко символізує родючість і благополуччя сім'ї, тому своїм подарунком ви бажаєте близьким всього найкращого.
Крім яблучних страв і сувенірів, Яблучний спас має ще безліч прикмет, які мають звичай збуватися. До основних ознак належать такі:

· Якщо з'їсти яблуко в день спаса і загадати при цьому бажання, то воно обов'язково здійсниться.

· Якщо на спаса на вас 2 рази муха сяде, то це добрий знак - вас чекає удача.

· Погода в Яблучний спас буде ідентична погоду січня. Якщо вдень іде дощ, то і взимку буде багато опадів.

· Якщо на спаса сухо, то осінь настане така ж.

Якщо ви будете відзначати цей спас, то крім частувань уведіть в традицію вечірні прогулянки. Рушайте в парк, щоб провести тепле літо і зустріти осінь. Спостерігаючи за заходом, подякуйте природу за її достаток і дари і попросіть, щоб усі інші місяці були щедрими і благодатними.

Кiлькiсть переглядiв: 226

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.